Bir De Bu Pencereden Bakalım

Bir De Bu Pencereden Bakalım - Yakup Erdem E-Kitap İndir
Yazar(lar) Yakup Erdem
Kategori(ler) Araştırma-İnceleme, Tarih
Yayınevi SR Yayınevi
ISBN 9786050632194
Yıl 2020
Sayfa 272
E-Kitabı İndir
Beğen (1) Sorun Bildir
NOT: Bu E-Kitapın Tanıtımı yapılmış olup İsterseniz Yukarıdaki İndir Butonundan "Satın Al" alabilirsiniz.

Açıklama

Kitap iki bölümden meydana gelmektedir. İlk bölüm, yazar Yakup Erdem’in çeşitli tarihlerde yaptığı söyleşi seçkisinden oluşuyor. Erdem, yapmış olduğu söyleşilerde hayata dokunan, tarihte yerini almış önemli konulara temas ederken, okuyucuyu da bir tarihi gezintiye çıkarıyor. Söyleştiği isimleri daha çok tanıtmaktan ziyade, verdikleri bilgileri ön plana çıkaran yazar, bu tarzıyla da bir farklılık oluşturmaktadır.
Kitabın ikinci bölümünün de ise, yazarın, yine çeşitli zamanlarda kaleme aldığı yazıları yer almaktadır. Yazar tıpkı söyleşilerinde olduğu gibi, bu bölümde kaleme aldığı metinlerde özellikle yakın tarihe ışık tutarken, görüşlerini de belirterek okuyucusuyla hasbihal etmektedir.

***

Gelin biraz satranç oynayalım. Ortadoğu masasında. Beyazlar olarak biz Müslümanlar kuralı değiştirip, oyuna siyahların başlamasını teklif ediyoruz. Bu teklif size pahalıya mâl olacak.
Bu oyunu şah çeken değil, rok yapan kazanacak.
Nasıl mı?
Biliyorsunuz ki Ortadoğu’da gerekli olan halk desteğimiz vardır. Ve bu destek, yapılacak en büyük hamle olacak. Oyunun aktörleri olan Barzani, İbadi, Bağdadi oyundaki yerleri piyondur.
Esed gibi aktörler atlar ve fillerdir. Kale ise İsrail ve İran’dır. Şah İngiltere, vezir Hıristiyan Yahudilik ittifakıdır.
Karşı tarafın tezgâhı bu, birde oyun içinde oyun kurmuşlar. Oyunları şöyle: Kemalizm, Nasır, Baas.
Evet, bu oyuna karşılık güçlü cevapları verecek stratejimiz olmalı. Hep bir oyun sevdalısı olanlar var ya hani.
İşte oyun bu. Bu oyunu Şah çekenler değil, ROK yapanlar kazanacaktır. Şu an Şahımıza şah çekmeye çalışanlar var. Dert etmeyin. Bir hamleyle, bütün hamlelerini terste bırakacak gücümüz ve hamlemiz var. Sadece sıranın bize geçmesi yeterli.
Hamlemizden sonra karşı atağa geçeceğiz ve piyonlardan başlayacağız. Bu oyunun sonunda Şahı elleriyle devirecekler ve kalkacaklar masadan.