Cesur Kızlara Yol Arkadaşları

Cesur Kızlara Yol Arkadaşları - Aslıhan Dağıstanlı Aysev E-Kitap İndir
Kategori(ler) Gençlik, Sosyoloji
Yayınevi Ceres Yayınları
ISBN 9786257264020
Yıl 2020
Sayfa 89
E-Kitabı İndir
Beğen (3) Sorun Bildir
NOT: Bu E-Kitapın Tanıtımı yapılmış olup İsterseniz Yukarıdaki İndir Butonundan "Satın Al" alabilirsiniz.

Açıklama

Kız veya oğlan fark etmeksizin hepinizin; hayallerini gerçekleştirebilen, kendine yeten, sanata, bilime, spora erişebilen, eğitim olanaklarından en iyi şekilde faydalanan, eşit, özgür birer yurttaş olarak yetişebilmesi bizlerin hem sorumluluğu hem de önceliği. Ancak tüm dünyada görünür ya da görünmez engellerden dolayı kız çocuklarının, akranları oğlan çocuklarından farklı olarak, pek çok konuda eşitsizliğe ve ayrımcılığa maruz kaldığını biliyoruz.

Oysa kız çocuklarının başta eğitime katılımları olmak üzere pek çok alanda akranları ile eşit haklara, fırsatlara sahip olmaları; ilerleyen yıllarda da istihdama
katılım, ekonomik özgürlük gibi pek çok olumlu etkiyi kar topu misali kendiliğinden getirir. Eşitsizlikleri gidermek, ayrımcılığı engellemek için özel önlemler geliştirmek, başta zihinlerde olan engelleri kaldırmak ve tüm çocuklar için güvenli bir gelecek oluşturmak şart. Bu görüşü paylaşan dünyanın farklı ülkeleri tarafından oluşturulan Birleşmiş Milletler’de Türkiye, Kanada ve Peru’nun önerisiyle alınan kararla, 11 Ekim 2012’den beri, bu gün “Dünya Kız Çocukları Günü” olarak kutlanıyor.

Bugün kadınlar eğitim ve iş olanaklarına erkeklerle eşit bir şekilde erişebiliyor olsaydı çok daha iyi bir dünyada yaşayacak, daha güçlü bir toplum olacaktık. Hiçbir şey için geç değil! Yarın nasıl bir dünyada var olacağımızı, siz çocukların bugününe ayrım yapmaksızın yapacağımız yatırımlar belirleyecek. Kadın-erkek eşitliğinin sağlandığı, daha fazla kadın yönetici, siyasetçi, akademisyen, bilim insanının toplumsal hayata katıldığı bir ülke için var gücümüzle çalışacağız.

Eşitsizliği besleyen kalıp düşüncelerden; dışlanma, şiddet ve engellerden arınmış, kendi geleceğinizi kontrol edebileceğiniz ve sorumluluk alabileceğiniz bir dünya sağlamak elimizde. Bunun için başta yapmamız gereken, sizler arasında haklar ve özgürlükler açısından mutlak eşitliği sağlamak. Ama öncelikli gücün sizlerin içinde olduğunu lütfen ama lütfen hatırlayın! Gerçek özgürlük, hayallerinizi gerçekleştirebilmek için her an yeniden ve yeniden azimli ve kararlı oluşunuza bağlı. Bu eşsiz gücü kimsenin sizden almasına izin vermeyin. Unutmayın ki hepimiz farklı koşullarda da olsa pek çok güçlükle karşılaşıyor ve mücadele ediyoruz…

Cesur Kızlara Yol Arkadaşları adlı bu kitapla farklı zamanlarda benzer engellerle
karşılaşmış 30 kadının ilham verici hayatlarını sizlerle paylaşıyoruz. Bu eşsiz çalışmayı kitaplaştırarak mücadelemize katkı sunan Aslıhan Dağıstanlı Aysev’e teşekkür ediyoruz. Her birinizin, bugün hayallerini gerçekleştirmek için azmeden, yarın ise başka çocuklara ilham verecek birer yetişkin olacağınıza inanıyor; sizleri sevgiyle kucaklıyoruz.

Dilek İMAMOĞLU & Ekrem İMAMOĞLU