Türk Dünyasından Çocuk Şiirleri

Türk Dünyasından Çocuk Şiirleri - Kolektif E-Kitap İndir
Yazar(lar) Kolektif
Kategori(ler) Antoloji, Çocuk, Edebiyat, Şiir
Yayınevi Bengü Yayınları
ISBN 9786057654830268
Yıl Aralık
Sayfa 268
E-Kitabı İndir
Beğen (2) Sorun Bildir
NOT: Bu E-Kitapın Tanıtımı yapılmış olup İsterseniz Yukarıdaki İndir Butonundan "Satın Al" alabilirsiniz.

Açıklama

Editörler
SONER SAĞLAM - EROL SAKALLI

Yazarlar
CILDIZ İSMAİLOVA - EKREM AYAN - ERHAN SOLMAZ
EROL SAKALLI - GÖKÇE YÜKSELEN PELER - GÜLŞAH TUĞLACI - ÖNDER SEZER - SONER SAĞLAM

23 Nisan 1920, Türk Milleti’nin binlerce yıllık tarihinin en önemli dönüm noktalarından biridir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve bu milletin vatansever evlatlarının “Hâkimiyet Kayıtsız, Şartsız Milletindir” diyerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açtıkları tarihtir, 23 Nisan 1920. 1924 yılından itibaren bayram olarak kutlanmaya başlayan 23 Nisan’ı, Atatürk çocuklara armağan etmiş, 1929 yılından itibaren bu bayram, çocuk bayramı olarak da kutlanmaya başlamıştır. O günden bu güne, 23 Nisan hem Gazi Meclis’imizin kuruluşu hem de çocuk bayramı olarak kutlanmaktadır.

23 Nisan 2020, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 100. yılı. Bir asır sonra da büyük bir coşkuyla kutladığımız 23 Nisan, başta Türk çocuklarının olmak üzere bütün Türk Milleti’nin mutluluk ve gurur günüdür.

Çocuklara armağan edilen bu özel günün 100. yılı anısına, Türk çocuklarına bir armağan da Türk dünyasından olsun diyerek elinizdeki bu eseri yayımlamaya karar verdik. Bugün milyonlarca kilometre karelik bir alanda, 200 milyonun üzerindeki nüfusuyla Türk dünyası, her alanda iletişim ve etkileşim içinde, İsmail Gaspıralı’nın Dilde, Fikirde, İşte Birlik şiarını gerçekleştirme yolunda hızlı adımlar atmaktadır. Bu birlikteliğin en önemli aşamalarından biri de hiç şüphesiz, edebiyattır. Türk dünyası birbirinin edebiyatını, yazar ve şairlerini tanıdıkça, birbirine daha da yakınlaşacaktır. Bu bağlamda, çocuk edebiyatının özel bir yeri vardır. Yeni neslin birbirini tanıyıp yakınlaşması, gelecek için ümit vericidir. Türkiye Türk’ü çocuklarımızın Türk dünyasının diğer bölgelerinde çocuklar için yazılmış şiirleri tanımaları, okumaları, öğrenmeleri ve kendi edebiyatımızla karşılaştırma imkânı elde etmeleri hedefimizdir.